Дайджест
медичної реформи
№1
12 червня 2018
Медзаклади підписують договір з НСЗУ
МЕДИЧНІ ЗАКЛАДИ ПОВНОЦІННО ЗАПУСКАЮТЬ РЕФОРМУ
В країні триває перша хвиля підписання договорів між Національною службою здоров'я (НСЗУ) та медичними закладами первинної допомоги


Капітація — механізм оплати медичних послуг, коли заклад отримує з держбюджету встановлену суму за кожного пацієнта, незалежно від того, чи звертається він за медичними послугами.
25 травня на сайті НСЗУ з'явилось оголошення про початок укладання договорів з закладами медичної допомоги, що надають первинну медичну допомогу.

Можливість заключити договори отримали лише ті заклади, які повністю виконали вимоги, зокрема, підключені до системи "Електронного здоров'я", автономізовані, мають медичну ліцензію та відповідають примірному табелю оснащення.

Важливо, що весь документообіг між закладами та НСЗУ має відбуватись виключно в електронному вигляді. Вже з липня заклади, які виконали умови та уклали договір з НСЗУ, отримуватимуть фінансування за новим механізмом капітації, який передбачає оплату медичних послуг за кожного пацієнта, незалежно від того, чи звертається він за медичними послугами за встановленим тарифом.

Фінансування буде здійснюватись наступним чином: заклад буде продовжувати отримувати кошти за пацієнтів з "червоного списку" (тих які прописані на території обслуговування закладу) додатково до цього заклади отримуватимуть кошти за пацієнтів з "зеленого списку" (тих які підписали декларацію).

При цьому від загальної кількості пацієнтів "червоного списку" щомісячно будуть вираховуватися люди, які вже підписали декларації із лікарями. За кожного пацієнта з "червоного списку" заклад отримає 240 грн, в свою чергу розрахунок тарифу за кожного пацієнта з "зеленого списку" вираховується за наступною формулою: базовий тариф помножений на віковий коефіцієнт.

Для дитини віком до 5 років — коефіцієнт складає 4, тобто оплата закладу складатиме 1480 грн за дитину в рік. Для дітей віком від 6 до 17 років коефіцієнт 2,2 або 814 грн. Для дорослих від 18 до 39 років коефіцієнт складає 1 або 370 грн. Для дорослих від 40 до 64 років коефіцієнт 1,2 або 444 грн, а для людей віком понад 65 років коефіцієнт 2 або 740 грн.

Вікові коефіцієнти розраховуються в залежності від орієнтовної кількості медичної допомоги, що потребують пацієнти такої вікової групи. Адже, діти потребують додаткового медичного спостереження, зокрема регулярних щеплень.

Важливо, що тариф оплачується не з кишені пацієнта, а із загальних податків, які він оплатив у державний бюджет. У майбутньому можливо запровадження додаткових коефіцієнтів або доплат за виконання цільових показників, наприклад, досягнення необхідного рівня вакцинації або ж доплат за надання специфічної медичної допомоги. Проте це питання наступних років.

Наступна хвиля заключення договорів відбудеться вже восени, це пов'язано з механізмами нарахування субвенції. Планується, що під час другої хвилі, ще більше закладів зможуть підписати договори з НСЗУ. Важливо, що заклад може укласти договір з НСЗУ тільки за умови, що всі інші заклади первинної допомоги міста, району або ОТГ (в межах одного бюджету) також підписують договір з НСЗУ.
«З 1 січня 2019 року не передбачено медичної субвенції для фінансування закладів, які надають первинну медичну допомогу, лише капітація. Отже, для укладення договору з НСЗУ та отримання оплати всі заклади ПМД повинні виконати «домашнє завдання»: перетворитися з бюджетних установ на некомерційні підприємства, забезпечити належне матеріально-технічне оснащення, обрати медичну інформаційну систему та приєднатися до системи «Електронне здоров'я», підписувати декларації про вибір лікаря».
Олег Петренко
Голова Національно служби здоров'я України
Переваги нової системи фінансування первинної ланки вже у липні 2018 року відчують 149 закладів та громад з 22 областей, які найперші підписали договори з НСЗУ
Євген Гончар
Член громадської ради при МОЗ
Інфографіка про реформу
Джерело: nus.org.ua
Що таке автономізація медичних закладів? Процес перетворення державних та комунальних закладів охорони здоров'я з бюджетних установ на комунальні некомерційні підприємства, що надає менеджменту можливість вільного розпорядження фондами підприємства відповідно до плану розвитку, самостійного формування структури і штатного розпису тощо, а громаді – контроль за діяльністю закладу через наглядову раду.
Новини


Анонси
Цифри реформи
4,9 млрд грн

Виділили на розвиток сільскої медицини у 2018-2020 роках
в 6 разів

Може вирости зарплата сімейного лікаря
7 390 359 паціентів

Підписали декларації з лікарем на 6 червня 2018 року
0 гривень

Платитиме пацієнт за відвідування сімейного лікаря
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda