Дайджест
медичної реформи
№10
29 жовтня 2018
Директор та медичний директор в лікарні
Медичні заклади отримають нове керівництво
Наразі усі функції - і адміністративні, і медичні - в українських медзакладах виконує головний лікар, але скоро його обов'язки розділять між двома посадами.
До 2022 року обіймати посаду директора на конкурсній основі може претендент з гуманітарною освітою, правознавець, економіст, лікар, управлінець.
З 1 січня 2019 року в Україні функції директора та медичного директора будуть чітко розмежовані: директор закладу займатиметься питаннями господарської діяльності, а медичний директор - виключно питаннями медицини.

Нікого не звільнятимуть: усі головні лікарі та інші медичні працівники виконуватимуть свої функції без змін до терміну дії їхніх договорів. Відповідний наказ від 31.10.2018 № 1977 затвердили у МОЗ України.

Наразі усі функції - і адміністративні, і медичні - в українських медзакладах виконує головний лікар. Це величезний масив роботи, який у багатьох розвинених країнах світу виконує два фахівця - генеральний директор займається ключовими адміністративними питаннями, а медичний директор курує усі медичні процеси. Такі кадрові рішення вже десятки років ефективно діють у всьому світі, зокрема у багатьох країнах-членах Європейського Союзу. З січня 2019 року такий механізм буде і в Україні.

ЯКІ ОБОВ'ЯЗКИ У ГЕНЕРАЛЬНОГО ДИРЕКТОРА

Генеральний директор або директор закладу займатиметься господарською та фінансовоекономічною діяльністю закладу, стратегічним плануванням, форм-уванням бюджету аналізом економічної ефективності, організовуватиме роботу та взаємодію всіх структурних підрозділів,залучатиме кошти на інвестиційні потреби тощо.

До 2022 року обіймати посаду директора на конкурсній основі може претендент з гуманітарною освітою, правознавець, економіст, лікар, управлінець.

З 2022 року претенденти, які не мають управлінської або менеджерської освіти у галузі знань «Управління та адміністрування» або «Публічне управління та адміністрування», повинні будуть додатково здобути її.

ЩО РОБИТИМЕ МЕДИЧНИЙ ДИРЕКТОР

З 2019 року посада медичного директора вводиться в довідник медичних професій. Він займатиметься виключно питаннями медицини, зокрема, розробкою та впровадженням системи безперервного удосконалення якості послуг у медзакладі на основі доказової медицини, організацією надання пацієнтоорієнтованих послуг, координацією зовнішньої та внутрішньої взаємодії підрозділів закладу охорони здоров'я, організацію безперервного професійного розвитку медперсоналу, впровадженням сучасних методик діагностики та лікування, організацією медичної допомоги при надзвичайних ситуаціях, оцінкою якості надання медичної допомоги тощо.

ЩО БУДЕ З ГОЛОВНИМИ ЛІКАРЯМИ

Головні лікарі, які вже уклали чи укладуть трудові договори до моменту, коли наказ вступить у дію - 1 січня 2019 року, працюватимуть за старою моделлю - керуватимуть і адміністративними, і медичними процесами - до терміну, визначеного у договорі.

Після завершення терміну дії договору головні лікарі зможуть пройти конкурс як на посаду генерального директора, так і на посаду медичного директора закладу охорони здоров'я.

Зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик погоджено без зауважень Міністерством соціальної політики України, Спільним представницьким органом сторони роботодавців на національному рівні та узгоджено позиції зі Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні.

При автономізації лікарень ми стикнулися з очікуваною проблемою, коли головні лікарі отримають більше повноважень і відповідно обов'язків. Нові зміни мають допомогти розділити медичну та управлінську частину, аби в лікарні якісно надавалися медичні послуги і при цьому була ефективна фінансово-господарська частина.
Євгеній Гончар
Експерт, секретар Громадської ради при МОЗ України
За даними порталу
https://medreform.in.ua/

Новини
Анонси
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda