Дайджест
медичної реформи
№11
14 листопада 2018
Програма "Безкоштовна діагностика"
Які медичні послуги українські пацієнти будуть отримувати безкоштовно?
У липні розпочне діяти програма "Безкоштовна діагностика", на яку виділено 2 млрд грн.

Оплата за 54 медичні послуги буде здійснюватись Національною службою здоров'я після їх надання пацієнтам
У 2018 році реформа охорони здоров'я розпочалась з первинної ланки, де почав працювати принцип "гроші ходять за пацієнтом", що прийшов на заміну фінансування закладів за сам факт їх існування. Оцінити зміни вже можуть 24 млн українців, що підписали декларації з сімейним лікарем та 24 тисячі лікарів первинної ланки, що працюють у більше ніж 1500 закладах, в тому числі приватних. Згідно результатів опитування соціологічної групи "Рейтинг" 76,6% українців задоволені обраним сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром, крім того суттєво знизилась кількість неформальних платежів лікарям.

Проте справжні виклики, очікується у наступні роки, коли реформа має розпочатись на вторинному рівні. За планами МОЗ України у 2019 рік заплановані зміни на вторинному (амбулаторному) рівні, а саме у липні розпочне діяти програма "Безкоштовна діагностика", на яку виділено 2 млрд грн.

В чому ж полягає сенс програми?

Планується, що оплата за 54 медичні послуги буде здійснюватись Національною службою здоров'я після їх надання пацієнтам. Тим самим має зникнути необхідність у доплатах за них від пацієнтів. У вартість послуги буде входити в тому числі витратні матеріали (плівка для рентгенографії, шприці, тощо).

Вибрати місце надання послуг буде можливо з-поміж будь-яких закаладів, що долучились до програми. Важливо, що для того, щоб послуга була надана безоплатно треба буде мати електронне направлення від лікаря, з яким підписана декларація.

До таких послуг відноситься:

  • 12 лабораторних аналізів (визначення креатиніну, білірубіну, АЛТ, АСТ, С-реактивного білка, глікозильованого гемоглобіну, сечовини, загального білка, сечової кислоти, коагулограма, ліпідограма хованої кров у калі);

  • Рентгенографія (органів грудної клітки, суглобів, хребта, кісток, приносових пазух);

  • Сонографічні дослідження (шлунково-кишкового тракту, нирок, сечового міхура, щитовидної залози, молочної залози, артерії нижніх кінцівок);

  • Ехокардіографія, Спірографія, Мамографія, холтерівський моніторинг ЕКГ, велоергометрія, "Тредміл";

  • 24 ендоскопічні та інтервенційні процедури (гістероскопія, езофагогастродуоденоскопія, колоноскопія, ректороманоскопія, цитоскопія, бронхоскопія, видалення новоутворень, біопсія)
Вартість послуг складає від 29 грн за деяких простих лабораторних аналізів до 1975 грн за гістероскопію з біопсією.

Вибрати місце надання послуг буде можливо з-поміж будь-яких закаладів, що долучились до програми. Важливо, що для того, щоб послуга була надана безоплатно треба буде мати електронне направлення від лікаря, з яким підписана декларація.

До програми зможуть долучитись як комунальні (державні), так і приватні заклади. Для цього вони мають підписати договір з Національною службою здоров'я, мати належне оснащення, до того ж комунальні заклади мають бути автономізовані.
Якщо порівняти запропоновані тарифи з цінами у приватних закладах, то вони нижче. Але треба врахувати, що вказані кошти заклади будуть додатковими до субвенції, тому реальна вартість цих тарифів для бюджету буде вищою. Для приватних закладів це може стати проблемою, але я думаю, що для них можуть бути цікавим ті послуги, які вони надають у великому обсязі. Відсутність чіткого переліку безоплатних медичних послуг та недофінансування охорони здоров'я - це основна причина неформальних платежів та корупції в медицини. Створення чітких правил, коли і за що держава платить має суттєво знизити кількість таких випадків. Водночас, небезпечним може стати штучне заниження вартості медичних послуг для імітації ширшого покриття, адже тоді сенс реформи буде нівельовано і пацієнти будуть вимушені доплачувати і далі
Віктор Таран
Голова Центру "Ейдос"
За даними порталу
https://medreform.in.ua/

Новини
Анонси
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda