Дайджест
медичної реформи
№12
2 грудня 2018
Телемедицина
Телемедицина стає реальністю
У п'яти областях України розпочнеться тестування телемедицини.
Вже найближчим часом вона запрацює у сільських амбулаторіях Кіровоградської, Харківської, Вінницької, Дніпропетровської і Полтавської областей.
Вже працює програма забезпечення як база даних, так і зв'язок у деяких областях між першим і другим рівнем передачі електрокардіограм, передачі аналізів.
Як повідомив міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко, лікарі зможуть дистанційно проконсультувати пацієнтів у питаннях серцево-судинних захворюваннь, цукрового діабету, бронхіальної астми і захворювань шкіри. Важливо, щоб лікарі максимально взяли той досвід не тільки першого, а й другого рівня, й максимально надали його українцю безпосередньо там, де він проживає, не примушуючи його зайвий раз їхати до районної, обласної або до київської лікарні. Вже працює програма забезпечення як база даних, так і зв'язок у деяких областях між першим і другим рівнем передачі електрокардіограм, передачі аналізів. Проект реалізується за підтримки уряду Канади і Світового банку, з якими був підписаний меморандум. Технічне завдання для розробки програмного забезпечення щодо впровадження телемедицини надала канадська компанія Ontario Telemedicine Network. На разі, телемедицину більшість людей розуміють, як консультацію з лікарем по відеозв'язку. Це хибна думка.

Нововведення полегшить життя хворих
Нововведення полягає у тому, що лікарі, які приймають пацієнтів в областних амбулаторіях, при виникненні питань щодо захворювань зможуть проконсультуватися зі своїми колегами у містах. Це повинно полегшити життя самих хворих. Передбачається, що пацієнт приходить до лікаря, лікар його оглядає, ставить попередній діагноз, і якщо лікарю потрібна консультація дуже вузького фахівця, то, щоб пацієнт не витрачав гроші, час на поїздку до такого фахівця, доктор зв'язується по відеозв'язку з таким вузьким фахівцем. Тому що, якщо доктор – високий фахівець, вузький фахівець – буде не впевнений у своїх висновках, він діагнозу не поставить і лікування не призначить.

Телемедицина прискорить одужання пацієнтів у селах
Введення такої технологічної допомоги областним лікарям та фельдшерам може прискорити процес одужання пацієнтів, які живуть у сільській місцевості. Кваліфікації самих українських лікарів вистачить для ефективної роботи нової системи.

База знань
У лікарів нечасто є можливість доступу до діагностичних даних колег, за винятком тих, хто перебуває на безпосередній близькості, але саме ця інформація є джерелом знань, оскільки пов'язана з практичним досвідом лікування. І якщо система правильно організована, існує належний правовий механізм, лікар може долучитися до зібраної лікарської практики минулих років і нововведень, не полишаючи робочого місця. Велика кількість діагностичних процедур зараз виконується за допомогою комп'ютеризованих приладів, а це означає, що лікарю-діагносту не потрібно перебувати поряд з пристроєм та пацієнтом. Зображення, звук, кардіограми та інші діагностичні звіти можуть передаватися на ПК лікаря-діагноста, у будь-яку точку країни.

Телемедецина – це не лише діагностика
Зростає кількість терапевтичних процедур, де пристрої використовуються як посередник між лікарем та пацієнтом. Яскравий приклад – мікрохірургія. Оскільки все більше таких пристроїв управляються комп'ютером, то ними можна керувати через мережу. Так чином, процедури можна виконати дистанційно. Лікування певних захворювань передбачає застосування фармацевтичних продуктів, контролю стану пацієнта або параметрів (тиск, температура, пульс тощо), терапію. У таких умовах діагностичне лікування є ще простішим і доступнішим. Телемедицина дозволяє створювати тимчасові команди спеціалістів, для взаємодії необхідних фахівців при прийнятті рішень, незалежно від їх територіального розташування. Це не лише покращує якість прийнятих рішень, а й сприяє підвищенню рівня освіти медичних працівників.

Які переваги телемедицини?

Плюси телемедицини можна побачити одразу, але як і під час кожного нововведення, лише час може показати неочевидні переваги.
  1. Якість і швидкість при постановці діагнозу. Лікар у будь який момент може отримати консультацію колег і пришвидшити процес обрання необхідного лікування. Шанси пацієнта на швидке одужання залежать від ефективності та оперативності постановки діагнозу.
  2. Відстань. Це реально зменшить кількість часу на вимушені поїздки до районних і обласних лікарень, перебування в чергах для консультацій.
  3. Безперервна освіта лікарів. Постійний потік інформації, доступ до клінічних випадків, можливість консультуватися з колегами, брати участь у дистанційній діагностиці і терапії разом з більш досвідченими колегами.
  4. Використання кращих лікарських практик. Це можливість спілкуватися з колегами звідусіль, ділитися висновками, рекомендаціями. Це зменшує можливість втрати цінних даних
Чи може Україна дозволити собі телемедицину?
Термін "телемедицина" навіює думку про комп'ютери, комп'ютеризовані медичні пристрої, безліч дорогих приладів. Насправді, для функціонування телемедицини потрібен лише комп'ютер, доступ до інтернету і мінімальний набір приладів (термометр, тонометр тощо). Тут важливіше, як буде організована система, а також бажання розвивати телемедицину на місцях (ОТГ, сільські ради). Спроби впровадити телемедицину в Україні з'явилися ще у 2005 році. Були успішні пілотні проекти, що мали на меті дослідити можливість широкомасштабного впровадження телемедицини.

Ось коротка хронологія:

  • 2005 р. – створена телемедична мережа в Одеській області, до якої були підключені міські, районні та центральні лікарні, а основним експертним центром стала клініка Одеського національного медичного університету.
  • 2007 р. – початок розвитку телемедичної мережі у Дніпропетровській області з експертним центром КЗ "Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім.І.І.Мечникова".
  • 2009 р. – "Мобільна медицина" – пілотний проект компанії "МТС Україна" за підтримки Представництва ООН в Україні. До телемедичної мережі включено 40 медичних закладів різного рівня: національні медінститути, високоспеціалізовані клініки, обласні, районні і міські лікарні, а також Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. Н. М. Амосова, Інститут педіатрії, акушерства і гінекології, Інститут нейрохірургії, Інститут раку, дитячу спеціалізовану лікарню "ОХМАТДИТ".
  • 2012 р. – проект ДТЕК "Телемедицина" мав на меті об'єднати у єдину телемедичну мережу медичні установи у містах діяльності ДТЕК. У період 2012-2014 було підключено 12 лікувальних закладів.
  • 2016 р. – пілотний проект у Гадяцькому районі Полтавської області – система "Електронний пацієнт". Всі села району та центральна районна лікарня об'єднані в електронну мережу.

Як це роблять у Європі?

Другий за розмірами ринок телемедицини (після США) – Європейський Союз. Головним бар'єром, що обмежує розвиток телемедичних послуг в країнах ЄС, є побоювання щодо безпеки та конфіденційності даних, а також відсутність єдиного законодавства ЄС та сумісної системи. Ринок телемедицини в ЄС невпинно зростає – з 4,4 млрд євро у 2011 році він має збільшитися втричі до 2019 року (до 12 млрд євро), відповідно до прогнозів.
Першою країною, яка впровадила телемедицину, стала Норвегія, де є велика кількість важкодоступних для традиційної медичної допомоги місць. Ще у 1987 році у країні почали реалізовувати проект "Новий технічний розвиток на Півночі". У 2011 Норвегія однією з перших у світі впровадила окрему систему дитячої телемедицини. Кількість родин, які користуються цією послугою, згідно інформації Norwegian Centre for Integrated Care and Telemedicine, наближається до 20 тисяч.


Телемедицина є надзвичайною технологічною перемогою в українській медицині. Лікарям у великих містах завжди було простіше прокусультуватися уз колегами, аот у менших населених пунктах і селах з цим були проблеми. Часто доводилося додатково витрачати час і гроші, аби довести пацієнта до спеціаліста з більшим досвідом. Тепер же цю проблему вирішить телемедицина. Достатньо, щоб у лікаря був смартфон з камерою.
Василь Височанський
Регіональний координатор з підтримки реформи охорони здоров'я у Рівненській та Волинській областях
За даними порталу
https://medreform.in.ua/
Анонси
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda