Дайджест
медичної реформи
№13
14 грудня 2018
Доступні ліки
Ліки стануть ще доступнішими у 2019 році
Навесні минулого року в Україні запустили програму «Доступні ліки». За її допомогою українці, які страждають від певних захворювань, можуть отримати безкоштовно або із невеликою доплатою необхідні препарати.
За допомогою державних коштів українці можуть отримати 261 препарат для лікування хвороб: 59 із них – повністю безкоштовні.


Систематичне лікування для поліпшення життя
За час існування програми «Доступні ліки» було виписано уже 30 млн рецептів, які допомогли пацієнтам із бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями та діабетом ІІ типу зекономити на життєвонеобхідних ліках. Обрали для програми ці хвороби, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності українців, або суттєво знижують якість життя. Водночас їм можна успішно протистояти.

Завдяки систематичному лікуванню вдається контролювати перебіг та прояв симптомів бронхіальної астми. В Україні зареєстровано 210 тисяч пацієнтів з цією хворобою, а найчастіше вона трапляється у дітей та молоді. Також вчасне звернення до лікаря допомагає лікуванню серцево-судинних захворювань, які становлять 65% від загальної смертності населення в Україні. Те саме стосується і боротьби з діабетом. 1 млн українців з таким діагнозом потребують підтримувальної терапії для зниження надлишку глюкози в крові.

Нині за допомогою державних коштів українці можуть отримати 261 препарат для лікування цих хвороб: 59 із них – повністю безкоштовні.

У МОЗ заявляють, що за рік роботи програми збільшилася кількість пацієнтів, у яких завдяки прийому ліків нормалізувався цукор. Водночас зменшилася кількість викликів швидкої допомоги з підозрою на інсульт чи інфаркт, а також через приступи бронхіальної астми.

«Ми маємо добрі результати, а саме: постійне зниження цін на ліки, і, що вкрай важливо, систематичне лікування пацієнтів життєвонеобхідними препаратами під наглядом лікаря», – розповів про проміжні підсумки програми заступник міністра охорони здоров`я Роман Ілик.

Доступні ліки за рецептом
Щоб скористатися програмою, найперше потрібно звернутися до сімейного лікаря, який видасть правильно оформлений рецепт на препарат. Отримати виписані медикаменти можна в аптеці з позначкою «Доступні ліки» – безкоштовно або з частковою доплатою. За даними МОЗ, учасником програми є кожна третя аптека, а всього з державою співпрацюють близько восьми тисяч таких закладів. Перелік можна дізнатися у медичному закладі, а також на сайті профільного відомства.

За відгуками медичних працівників, наразі програма успішно реалізовується не лише у великих містах із розвиненою мережею аптек та поліклінік, а й у маленьких населених пунктах.
Водночас місцева влада має сприяти видачі препаратів у фельдшерсько-акушерських пунктах, якщо в селі немає аптеки.

Отримувати ліки швидше і зручніше
Програма «Доступні ліки» є частиною загальної медичної реформи, що покликана забезпечити українських пацієнтів найнеобхіднішою допомогою.
У рамках реформи МОЗ із 1 квітня 2019 року змінює принцип виділення грошей на програму. Замість розподілу коштів по регіонах тепер гроші йтимуть за конкретним пацієнтом до аптеки, де йому зручно отримувати препарат. Для цього замість паперового рецепту діятиме електронний – система надсилатиме смс-повідомленням на мобільний телефон пацієнта. За ним українці зможуть отримати ліки незалежно від місця проживання у будь–якій аптеці, яка підписала договір з Національною службою здоров'я. Також у МОЗ обіцяють зростання кількості аптек у програмі та прогнозують збільшення безоплатних ліків.

Загалом у бюджеті на 2019 році передбачено 1 млрд грн на цю програму: МОЗ і надалі визначає пріоритетним лікування серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми.
«Рецептурний відпуск препаратів, електронний рецепт, регулювання цін – ми задамо цивілізований шлях розвитку ринку, і це було вигідно та цікаво всім: виробникам, аптекам, лікарям та пацієнтам. Як результат – «Доступні ліки» стануть ще доступнішими».
Олег Петренко
голова Національної служби здоров'я України
За даними порталу
https://medreform.in.ua/

Новини
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda