Дайджест
медичної реформи
№2
2 липня 2018
НСЗУ розпочала роботу з медзакладами
МЕДИЧНІ ЗАКЛАДИ УКРАЇНИ ПОВНОЦІННО ЗАПУСКАЮТЬ РЕФОРМУ
В Україні країні закінчилась перша хвиля підписання договорів між Національною службою здоров'я та медичними закладами первинної допомоги, що отримують бюджетне фінансування.


Заклади, що не підпишуть договори з НСЗУ у 2018 році будуть позбавлені державного фінансування вже у 2019 році.
Перша хвиля підписання договорів з Національною службою здоров'я України(НСЗУ) завершилась укладанням договорів з 149 медичними закладами у 20 областях та Києві. Ті, що першими перейдуть на нову модель фінансування, будуть потенційно обслуговувати 8 мільйонів українців. Для цього Кабмін вже виділив близько 1,5 млрд грн.

Серед лідерів "першої хвилі" — усі медичні заклади комунальної форми власності, що надають первинну медичну допомогу у містах Київ, Вінниця, Полтава, Черкаси, Кривий Ріг, Кременчук та інших менших містах.

В Волинській, Сумській та Тернопільській областях жоден з закладів не підписав договір з НСЗУ у "першу хвилю", а отже і не перейде на нову модель фінансування з липня.

Ознайомитись з переліком закладів, які уклали договори з НСЗУ у "першу хвилю" можна за посиланням: www.nszu.gov.ua/index-7.html

Важливо, що медичні заклади, які фінансуються з державного бюджету можуть приєднуватись до реформи лише групами: одночасно цілим районом, містом або об'єднаною територіальною громадою. Це пов'язано з бюджетним законодавством та правилами нарахування медичної субвенції.

В свою чергу установи, які не заключили договори з НСЗУ, будуть фінансуватись через механізм субвенції.

Протягом 2018 року для медичних закладів буде ще дві "хвилі" під час, яких вони зможуть підписати договори з НСЗУ. Наступна хвиля договорів буде укладатися з 1 жовтня, і подавати заявки можна буде до 15 серпня.

Заклади, що не підпишуть договори з НСЗУ у 2018 році будуть позбавлені державного фінансування вже у 2019 році, адже відтоді планується повний перехід з медичної субвенції для "первинки" на прямі договори з НСЗУ.

Натомість лікарі-ФОП та приватні клініки не мають такої прив'язки до місця, де розташовані.

Найбільш поширеною причиною відкладання підписання договорів з НСЗУ є незавершена автономізація закладів охорони здоров'я, адже вона є обов'язковою умовою для укладання договору з НСЗУ та отримання прямих оплат з державного бюджету.

Станом на 20 червня 2018 року процес автономізації був завершений у 322 закладах первинки. Очікується, що в найближчі місяці цей процес пришвидшиться і понад 900 установ перейдуть на нову систему. Важливо, що автономізуватись мають не лише заклади первинки, але й заклади вторинки, адже в 2019-2020 роках реформа торкнеться їх також.

Для пацієнтів важливо знати, що з 1 липня заклади "первинки" починають працювати за новини чітко визначеними правилами. Зокрема, це:

  • консультації,
  • основні аналізи,
  • профілактичні заходи (наприклад, щеплення),
  • паліативна допомога,
  • лікування найбільш поширених хвороб,
  • спостереження за вагітністю
Вперше буде запроваджений чіткий перелік послуг, за які держава буде сплачувати кошти в залежності від встановленого тарифу та коригувальних вікових коефіцієнтів.

Ознайомитись з Порядком надання первинної медичної допомоги можна за посиланням: http://moz.gov.ua/uploads/0/4207-dn_20180319_504.pdf

Фактично цей порядок є першою частиною гарантованого пакету медичних послуг, в наступні роки він буде поширюватись на вторинну(2019) та третинну(2020) медичну допомогу.

Також із початку липня запрацює затверджений МОЗ перелік послуг, які надає лікар первинної медичної допомоги.

Для лікарів важливо знати, що для збільшення їх заробітної платні необхідно, щоб у закладі почав діяти новий колективний трудовий договір. В ньому будуть зазначені умови нарахування заробітних зарплат. Кожен заклад та колектив буде індивідуально вирішувати це питання.

Крім того, на сьогодні вже понад 10,1 мільйонів українців обрали своїх лікарів. Це яскравий приклад того, що і медики і пацієнти хочуть змін у системі охороні здоров'я та підтримують їх.

На разі лідерами за кількістю декларацій про вибір лікаря у співвідношенні до населення є Вінницька (46,44%), Полтавська (41,39%), Харківська (39,39%), Чернівецька (34%), Хмельницька (33,73%) області.

Найменше декларацій підписали у Луганській (6,71), Сумській (12,92%), Закарпатській (17,4%), Одеській (18,69%), Донецькій (16,69%) і Запорізькій областях (19,4%).
Зараз регіонам дуже важливо мобілізуватися. Наша мета, щоби всі заклади первинної допомоги мали договори з НСЗУ та до 2019 року перейшли на фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Перше, що треба зробити місцевій владі, — до кінця 2018 року автономізувати усі медичні заклади, згідно із законом про автономізацію №2002-8. Адже лише до кінця року закон передбачає особливий спрощений режим для цього процесу. Керівництво областей-аутсайдерів у кампанії «Лікар для кожної сім'ї» повинні розуміти, що так вони позбавляють своїх медиків кращого доходу, а людей — кращого медичного обслуговування
Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
Переваги нової системи фінансування первинної ланки вже у липні 2018 року відчують 149 закладів та громад з 22 областей, які найперші підписали договори з НСЗУ
Євген Гончар
Член громадської ради при МОЗ
Інфографіка про реформу
За даними порталу
https://medreform.in.ua/
Національна служба здоров'я України — центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій. НСЗУ є національним страховиком, який укладає договори із закладами охорони здоров'я та закуповує у них послуги з медичного обслуговування населення. НСЗУ контролює дотримання умов договорів та робить прямі виплати закладам за надані послуги.ьністю закладу через наглядову раду.
Новини
Анонси
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda