Дайджест
медичної реформи
№3
16 липня 2018
Громади обиратимуть головних лікарів
Як пацієнти можуть взяти участь у виборі головного лікаря?
Представники громадськості відтепер можуть впливати на обрання керівника медичного закладу.


Членом конкурсної комісії не може бути особа, яка може мати конфлікт інтересів
Вперше громадськість має змогу впливати на обрання керівників лікарень, адже з січня 2018 року вступила в дію Постанова КМУ від 27.12.2017 №1094 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я".

Постанова передбачає докорінну зміну правил обрання керівників медичних закладів, а саме: відбір кандидата здійснює конкурсна комісія, до складу якої входять представники громадськості, трудового колективу та органу управління у рівній кількості. Рішення комісії є обов'язковим до виконання органом управління.

Представники трудового колективу мають обиратись на загальних зборах трудового колективу, а не кулуарним рішенням керівництва закладу. В свою чергу представників громадськості делегує Громадська рада при органі управління закладом, це можуть бути як її члени, так і представники інших громадських об'єднань.

Також варто зазначити, що членом конкурсної комісії не може бути особа, яка може мати конфлікт інтересів, типовим прикладом якого є участь у конкурсі близької особи або іншої особи, з якої пов'язаний приватний інтерес. Громадськості важливо за цим слідкувати, тим паче у регіонах, де поширені родинні та приватні зв'язки між владою та керівництвом закладів.

При обранні керівника закладу конкурсна комісія оцінює професійний досвід, знання, якості та найголовніше конкурсні пропозиції учасників конкурсу. Конкурсна пропозиція має містити проект плану розвитку заклад, в якому передбачається, план реформування закладу, пропозиції з поліпшення економічних показників закладу, підвищення ефективності закладу та пропозиції щодо очікуваної динаміки поліпшення основних показників діяльності закладу.

Рішення про проведення конкурсу має бути оприлюднене на офіційному веб-сайті. В свою чергу представники засобів масової інформації мають право бути присутніми на засіданнях конкурсної комісії під час розкриття пакетів документів, поданих претендентами, їх розгляду, під час заслуховування конкурсних пропозицій учасників та оголошення результатів конкурсу. Орган управління також має забезпечити відеозапис засідання конкурсної комісії, з подальшим оприлюдненням його на веб-сайті та збереженням його там не менше року.

Таким чином у засобів масової інформації та громадськості існує достатньою інструментів для контролю за обранням головних лікарів, від майбутніх рішень, яких в значній мірі залежить якість медичної допомоги в регіоні.

З огляду на те, що в Україні тисячі закладів державної та комунальної форми власності, то конкурси в регіонах відбуваються доволі часто.
До найбільш поширених складностей у проведенні конкурсу відноситься - низька поінформованість потенційних учасників про оголошення конкурсу, також існує недовіра до конкурсів, що ще більше зменшує кількість претендентів
Євген Гончар
Член громадської ради при МОЗ
Впровадження медичної реформи набирає темп
Між 152 медзакладами "першої хвилі" НСЗУ розподілила 244 млн грн на перший місяць роботи
Кампанія з обрання свого лікаря продовжується, і з її результатами по кожному з регіонів можна ознайомитись на сайті "eHealth" – Національної електронної системи охорони здоров'я.

"Уже 12 мільйонів українців обрали собі сімейного лікаря, педіатра чи терапевта і підписали з ним декларації. Це фантастичний результат. Думаю, до кінця наступного року не має залишитись людей, які не обрали свого лікаря. Зараз до системи Нацслужби здоров'я підключена більша частина лікарів первинки і майже 2/3 від усіх медзакладів первинки – 1200." - повідомив Олег Петренко в інтерв'ю Українській правді.

Також треба відмітити, що 13 липня 152 медичних заклади, що уклали договори з Національною службою здоров'я (НСЗУ) у "першу хвилю", отримали 244 млн грн за перший місяць роботи. Ще 9 закладів зможуть отримати кошти від НСЗУ, коли усунуть ряд недоліків.

З переліком закладів, які підписали договори можна ознайомитись на офіційному сайті НСЗУ.

Також для полегшення роботи лікарів та збільшення доступу до медичної допомоги МОЗ України внесло зміни до Порядку вибору лікаря, що надає первинну медичну допомогу, які торкнулись наступних питань:

  • У разі настання невідкладного стану пацієнт можете отримати медичну допомогу у лікаря первинної медичної допомоги, навіть, без підписаної декларації.

  • Більше не потрібно виготовляти копії документів, що засвідчують особу. Це рішення має значно спростити процес підписання декларацій, адже раніше на виготовлення копій витрачалось багато часу та ресурсів.

  • Також спростилась форма декларації, вона буде займати лише один аркуш і не буде потреби вказувати адрес реєстрації, що цілком логічно, адже це не впливає на обрання лікаря.

  • Термін дії декларацій, що були підписані до початку приписної кампанії (з 23 березня 2018 року) продовжено до 23 березня 2020 року. Декларацій, що були підписані після цієї дати не мають кінцевого терміну дії.

  • Також у разі зміни юридичного статусу закладу, декларації будуть залишатись чинним. Але лікар, з яким підписали декларацію, має продовжувати працювати у закладі правонаступнику. Таким чином пацієнти і лікарі більше не будуть зобов'язані перепідписувати декларації, коли заклад автономізується або відбуваються інші структурні зміни.
МОЗ спростило процедуру підписання декларацій
Вінницька область стала першою, де більше половини жителів підписали декларацію зі своїм лікарем
За даними порталу
https://medreform.in.ua/

Новини
Анонси
Цифри реформи
4,9 млрд грн

Виділили на розвиток сільскої медицини у 2018-2020 роках
2/3 медзакладів

первинної медицини підключилися до НСЗУ
12,6 млн паціентів

Підписали декларації з лікарем на 16 липня 2018 року
22 539 лікарів

приєдналися до системи E-Health
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda