Дайджест
медичної реформи
№6
5 вересня 2018
Сільська медицина стане доступнішою
Як зміниться сільська медицина?
Медична реформа зацікавить випускників їхати у село, де проживає майже третина українців
На кілька сіл з населенням 1 500 людей потрібно будувати маленьку амбулаторію, а з на 15 тис жителів — центр первинної медичної допомоги
Міністерство охорони здоров'я разом з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства розробили та затвердили Порядок формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги.

Тепер є законодавче підґрунтя для прийняття планів розбудови мережі «первинки» у сільській місцевості, щоб кожен українець, незалежно від місця проживання, міг своєчасно отримати якісну медичну допомогу.

Більше 13 мільйонів українців, які живуть у селах, потребують кращого доступу до якісних медичних послуг, тому першочергове завдання - створити мережу медзакладів, щоб людям не доводилося долати десятки кілометрів до найближчої амбулаторії, а лікарі були зацікавлені їхати працювати в селах. Наприкінці минулого року набув чинності Закон «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості».

У бюджеті передбачено 5 мільярдів гривень, які зокрема будуть використані для будівництва нових амбулаторій, житла для лікарів, придбання медичного обладнання та службового транспорту .

В грудні минулого року Уряд доручив Міністерству охорони здоров'я разом з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства розробити та затвердити Порядок формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги.

Порядок, який уже є дійсним, визначає критерії розроблення і затвердження плану мережі первинки. Йдеться про перспективні довгострокові плани розбудови мережі у сільській місцевості, щоби житель кожного населеного пункту міг отримати якісну медичну допомогу.

Райони та об'єднані територіальні громади уже почали підготовку планів. Після ухвалення на обласному рівні і погодження в МОЗ України – Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства куруватиме процес розбудови мережі.

Спроможна мережа надання первинної медичної допомоги передбачає, що навіть якщо у вашому населеному пункті не буде кабінету лікаря чи амбулаторії, то вони будуть розташовані таким чином, що лікар за необхідності зможе швидко приїхати до пацієнта. Саме для таких випадків передбачено, що лікарі матимуть службовий транспорт.

Не менш важливо, щоб медична допомога була не тільки доступною, а й якісною і щоб кваліфіковані лікарі хотіли працювати у селах. Тому частина коштів буде витрачена на оснащення закладів охорони здоров'я, закупівлю сучасного обладнання. Крім того, медпрацівники у багатьох селах отримуватимуть житло безоплатно, а оплата усіх лікарів «первинки» уже до кінця року суттєво зміниться, коли заклади охорони здоров'я долучаться до медреформи і підпишуть договори з НСЗУ.

Будуватися амбулаторії повинні згідно з порядком, затвердженим МОЗ та Мінрегіонбудом.

Саме цей документ визначає, де і які амбулаторії зводити. Наприклад, на кілька сіл з населенням 1 500 людей потрібно будувати маленьку амбулаторію, а з населенням 15 тис жителів — центр первинної медичної допомоги — ПМД.

Загалом в Україні у 2018 році планують збудувати 512 амбулаторій. У вересні Мінрегіонбуд затвердив 443 проекти майбутніх медичних установ. Будувати збираються амбулаторії моно-практики, у яких працюватимуть один-два лікарі, або клініки групової практики, де працюватимуть від трьох до семи лікарів.

Розбудова сільської медицини йде доволі активно.За даними Мінрегіонбуду від 14 вересня 2018 року, у Кіровоградській, Дніпропетровській та Закарпатській областях почалосябудівництво 27 амбулаторій.

Крім цього, щодо 400 проектів отримані документи на право власності на земельні ділянки, стосовно 100 — оголошені тендери на будівництво, щодо 34 — визначені генеральні підрядні організації на будівництво.

Нова медицина на селі має кардинально змінити наявну ситуацію. Ми розуміємо, що наявних грошей не вистачає, щоб всім пацієнтам особисто надати допомогу. Проте, ситуацію може вирішити телемедицина. Крім того, оптимізується час добирання екстреної і невідкладної допомогти пацієнта. По суті, ми впроваджуємо нові технології, аби за ті ж гроші швидше і якісніше надавати допомогу.
Євген Гончар
Член громадської ради при МОЗ
НОВІ АМБУЛАТОРІЇ
Зеленим позначені, де їх збудують у 2018 році, жовтим — у 2019.

Новини
Анонси
4,9 млрд грн

Виділили на розвиток сільскої медицини у 2018-2020 роках
50% медзакладів

первинної медицини підключилися до НСЗУ
15,7 млн паціентів

Підписали декларації з лікарем на 21 серпня 2018 року
23 509 лікарів

приєдналися до системи E-Health
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda