Дайджест
медичної реформи
№7
15 вересня 2018
Фуфломіцини відійдуть у минуле
26% грошей, які українці витратили на ліки в аптеках у 2017 році, пішли на препарати, які не допомагають
Майже 14 мільярдів гривень українці витратили на препарати без доведеної ефективності. Медична реформа націлена подолати цю проблему.
За ці кошти можна було б отримати потрібне та якісне лікування
Експерти опублікували дослідження, згідно до даних з якого в 2017 році українці витратили в аптеках 53,6 мільярдів гривень, з яких 13,9 мільярда грн було витрачено на ліки, що відсутні в міжнародних клінічних настановах. До таких лікарських засобів були віднесені: гомеопатичні препарати (1,1 млрд грн), фітотерапевтичні препарати (3,2 млрд грн) та лікарські засоби, що не зареєстровані та не використовуються в розвинутих країнах (9,5 млрд грн).

Загалом – 3,7 млрд доларів США впродовж останніх 5 років витратили на ліки, які навряд чи комусь з пацієнтів справді допомогли.

Поширення в Україні ліків, у яких відсутні наукові підстави для клінічного застосування, є проблемою як для лікарів, так і для пацієнтів. Втім, аналіз ринку таких "ліків" у нашій країні дотепер не проводився.

Найпопулярнішими групами препаратів без доведеної ефективності у 2017 році стали: нейропротектори та ноотропи – 2,6 млрд грн, гепатопротектори – 1,1 млрд грн, кардіопротектори – 0,9 млрд грн, препарати для лікування ГРВІ – 0,7 млрд грн, хондропротектори – 0,5 млрд грн. Вказані групи препаратів відсутні в міжнародних клінічних настановах та не мають застосування у розвинутих країнах, так як їх ефективність не була доведена.

А один з найпопулярніших засобів, який часто рекомендується для лікування захворювань головного мозку, порушень кровообігу, діабетичної полінейропатії, виробляється з крові телят та відсутній в міжнародних клінічних настановах.

Дізнатися більше про дослідження також можна в колонці Євгеній Гончара. Ситуація, в якій громадяни витрачають шалені гроші на ліки без доведеної ефективності, є неприйнятною. Приймати сумнівні лікарські засоби, дуже ризиковано для здоров'я. А за ці кошти можна було б отримати справді потрібне та якісне лікування.

Стриманого оптимізму надає той факт, що протягом останніх п'яти років (2013-2017) частка таких лікарських засобів знизилась з 29,7% до 26,1%. Серед можливих рішень, що сприяли цьому зниженню і будуть сприяти йому:

  • Запровадження Національного переліку лікарських засобів - списку з 427 ліків, які медзаклади зобов'язані закуповувати на 100%. Там немає ліків з недоведеною ефективністю, як було раніше, - лише якісні та безпечні препарати від поширених та найважчих хвороб.

  • Дозволено до застосування міжнародні настанови лікування.

  • Запровадження електронної системи охорони здоров'я, яка скоро вже дозволить зберігати в єдиній системі всі виписані рецепти та перевіряти їх обгрунтованість.

  • Створення Національної служби здоров'я України, яка не платитиме кошти медзакладам, лікарі яких призначають необґрунтоване чи недоказове лікування.

  • Розроблення законопроекту, що обмежує рекламу лікарських засобів. Який має встановити чіткий контроль за змістом реклами ліків та допомогти уникнути маніпулювання інформацією про препарат та його властивості.

Найбільш дієвим інструментом до зниження споживання лікарських засобів, що не мають доведеної ефективності та безпечності має стати їх заборона через перегляд їх реєстраційних досьє. Схожа ситуація в 1960-1980 роках була в Сполучених Штатах Америки та європейських країнах, тому і вочевидь нам треба буде пройти цей шлях
Євген Гончар
Член громадської ради при МОЗ
7 із 10 найпопулярніших ліків серед українців
мають не доведену дію

Новини
4,9 млрд грн

Виділили на розвиток сільскої медицини у 2018-2020 роках
50% медзакладів

первинної медицини підключилися до НСЗУ
15,7 млн паціентів

Підписали декларації з лікарем на 21 серпня 2018 року
23 509 лікарів

приєдналися до системи E-Health
Анонси
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda