Дайджест
медичної реформи
№8
5 жовтня 2018
Три місяці роботи Медичної реформи
Що змінилося за три місяці роботи Медичної реформи?
Збільшилося фінансування і лікарям підняли зарплати у 2-3 рази, проте спостерігається і саботаж керівників медзакладів на місцях.
623 медичних заклади працюють з Національною службою здоров'я, виплати для решти почнуться з жовтня.
Вже 3 місяці медзаклади первинної медичної допомоги отримують фінансування за новою моделлю — гроші йдуть за тими пацієнтами, які обрали в них своїх сімейних лікарів. НСЗУ Національна служба здоров'я України опублікувала перший звіт — він за третій квартал 2018-го року.

За цей період Нацслужба здоров'я здійснила проплати для 161 медзакладу — тих, то долучився до трансформації у першій хвилі. Це понад 800 мільйонів гривень для всіх. Детально можна ознайомитися з тим, куди та скільки було перераховано коштів можна тут: https://goo.gl/j5Uw3C.

Загалом уже 623 медичних заклади працюють з Національною службою здоров'я, виплати для решти почнуться з жовтня.

Команда Нацслужби здоров'я на чолі з Олегом Петренко показали дуже якісну роботу. Вони забезпечили старт прозорого, ефективного та сучасного механізму оплати послуг первинної медичної допомоги, який вже у 2020 році буде застосовано до медзакладів, що надають всі види послуг.

Для багатьох закладів, які отримували оплату від Служби протягом цих трьох місяців прийшли суми суттєво більші, ніж вони отримували раніше.

Багато з них не обласні центри, а невеличкі міста, такі як Балта, Червоноград, Селидове, Дружківка, Овруч і Нова Борова — про приклади яких ми розповідали не раз. Управлінці та керівники медзакладів цих міст заохотили більше пацієнтів обрати своїх лікарів, швидше поліпшили сервіс та змогли краще оплачувати роботу своїх медиків.

Тоді як у Києві, де багато медзакладів підписали договір з Нацслужбою та куди спрямовано найбільше фінансування від Нацслужби здоров'я, зарплати лікарям суттєво не підвищилися, дуже багато звернень від громадян щодо порушень порядку підписання декларацій та дотримання сервісних умов. Звертаємо увагу місцевої влади і Києва, і інших регіонів, на кожне звернення.

Місцеві управлінці та керівники медзакладів можуть стати як головним двигуном позитивних зрушень, так і їхнім гальмом. Зараз ми бачимо яскраві приклади обох варіантів.

Зміни приходять туди — де є ефективна робота місцевої влади, медичних працівників та активна участь громадян. Тільки тоді збільшення обсягів фінансування відіграє роль та гроші будуть відчутні для кожного в якості та доступності медичних послуг.

Трансформація лише набиратиме обертів. 2019 року всі комунальні заклади, у яких працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри, будуть отримувати оплати за послуги від Нацслужби здоров'я за тарифами. Це означає, що вони зможуть отримати фінансування лише після того, як підпишуть договір з НСЗУ. Третя хвиля укладання договорів розпочнеться наприкінці листопада. Точну дату Нацслужба здоров'я оголосить найближчим часом.

З жовтня 2018 року на оплати НСЗУ за тарифами до наявних 623 установ перейдуть ще 389 комунальних медичних закладів, 40 приватних клінік та 33 лікарі-ФОП, де пацієнтів обслуговують сімейні лікарі, педіатри і терапевти. У жовтні Нацслужба вперше оплатить вартість послуг первинної медичної допомоги 462 медичним закладам, які підписали договори у серпні цього року.

Медзаклади, які уклали договори з НСЗУ, обслуговують загалом 23 мільйони українців, з них понад 12 мільйонів уже обрали своїх лікарів.

Інші комунальні медзаклади, що надають первинну допомогу, мають підписати договори з НСЗУ до кінця 2018 року. З 2019 року всі комунальні заклади, у яких працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри, будуть отримувати оплати за послуги від Нацслужби здоров'я за тарифами. «Третя хвиля» укладання договорів розпочнеться наприкінці листопада. Точну дату Нацслужба здоров'я оголосить найближчим часом.

Нагадаємо, кожен третій українець уже обрав свого лікаря. У Харківській, Вінницькій та Полтавській областях декларацію про вибір лікаря підписав кожен другий житель.
Коли ми розпочинали зміни, скептики говорили, що реформа працюватиме тільки у великих містах. Що ми бачимо сьогодні? Справжніми лідерами реформи стали ОТГ і невеликі міста. Балта на Одещині, Червоноград на Львівщині, Селидове і Дружківка на Донеччині, Овруч і Нова Борова на Житомирщині та багато інших стали лідерами і за кількістю декларацій, і за рівнем сервісу, і за рівнем зарплат медиків. Натомість у Києві, який хоч і є лідером за виплатами від Нацслужби, маємо багато звернень від громадян щодо порушень порядку підписання декларацій та дотримання сервісних умов. Ми пильно стежимо за цим і звертаємо увагу місцевої влади на кожне звернення.
Павло Ковтонюк
Заступник міністра охорони здоров'я
Медзаклади, які уклали договіри з НСЗУ, обслуговують загалом 23 млн. людей
За даними порталу
https://medreform.in.ua/

Новини
Анонси
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства охорони здоров'я України

Адреса: м. Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх (для листування – а/с 13 м. Київ, 01001)
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda