Дайджест
освітньої реформи
№11
15 листопада 2018
Контроль за якістю освіти
Хто контролюватиме школи?
З 1 вересня 2019 року розпочнеться проведення
інституційних аудитів закладів загальної середньої освіти
Повноваження ДСЯО можна поділити на три групи: допомога і підтримка закладу освіти; моніторинг, оцінювання і перевірка; формування відкритого експертного середовища.
На початку року Уряд затвердив положення, у якому прописані повноваження Державної служби якості освіти (ДСЯО).

Повноваження ДСЯО можна поділити на три групи: допомога і підтримка закладу освіти; моніторинг, оцінювання і перевірка; формування відкритого експертного середовища.

Щодо моніторингу, оцінювання і перевірок – це, фактично, процедури зовнішнього забезпечення якості. Вони передбачають інституційний аудит, державний нагляд (у вигляді позапланових інституційних аудитів), моніторинг і сертифікацію педагогічних працівників.

Зокрема, новий Закон «Про освіту» передбачає, що на зміну атестації закладів освіти, яку проводили органи місцевого самоврядування, має прийти інституційний аудит. Тому відповідною Постановою Уряду затверджено нову процедуру(інституційний аудит), яку проводитиме Державна служба якості освіти.

Головною метою зміни цієї процедури було розділення повноважень – щоб перевірку роботи (аудит) здійснював орган, який не залежить ні від закладу освіти, ні від його засновників.

В попередніх перевірках складалась ситуація, що органи місцевого самоврядування, які є засновниками шкіл та у обов'язки яких входить матеріально-технічне забезпечення закладів, перевіряли свою ж роботу. Часто таке розподілення повноважень створювало ситуацію, коли педагогічний колектив школи підпадав під надмірний тиск зі сторони управлінь освіти.

Тому ці повноваження перевірки передали ДСЯО, щоб уникнути конфлікту інтересів. Адже службу фінансують з державного бюджету і вона не залежить від органів та закладів, які має перевіряти.

Зокрема важливо, що головною метою інституційного аудиту буде не фіксація наявності тих чи інших проблем, а допомога у визначенні шляхів їх вирішення. Також, на відміну від атестації, законом передбачено відповідальність керівника закладу освіти за порушення чинного законодавства України. У межах та за результатами інституційного аудиту мають бути визначені конкретні строки усунення порушень.

Крім того, незалежну оцінку якості освіти у певному закладі зможуть також здійснювати акредитовані ДСУЯ громадські організації фахових об'єднань та інші юридичні особи. Законом передбачено, що цю оцінку також можна буде зараховувати як плановий інституційний аудит, який проводитиметься раз на 10 років.

Важливими завданнями Держслужби якості освіти, відповідно до затвердженого Положення, також будуть надання рекомендацій закладам освіти щодо організації та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти, проведення моніторингу якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у сертифікації педагогічних працівників.

Положенням також передбачено, що ДСЯО здійснюватиме акредитацію шкільних програм, що не є типовими.
Наша мета побудувати таку систему забезпечення якості освіти, яка може реагувати на виклики часу та забезпечувати постійне підвищення якості освіти
Руслан Гурак
Голова Державної служби якості освіти України
Це великий позитивний крок реформи НУШ – утворення Державної служби з якості освіти, а саме її перетворення з контрольного на рекомендаційного органу. Інше питання – чи захочуть скористатися цією свободою навчальні заклади, адже автономія передбачає і відповідальність.
Державна служба якості освіти – це інструмент, що має перевіряти: хто як користується тією свободою, як урядує у своїх установах чи на своїй території. І за результатами перевірок надавати рекомендації, зауваження та пропозиції.
Наталія Трамбовецька
Експертка проекту "Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ", який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми U-Lead


Анонси
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства освіти та науки України.

Адреса: Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх
Для листування: а/с 13, Київ - 01001
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda