Дайджест
освітньої реформи
№4
7 серпня 2018
Конкурс керівників НУШ
Батьки обиратимуть директорів Нової Української Школи
Міністерство освіти і науки затвердило типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти.
Директора школи обирають після перевірки знання законодавства, професійних компетентностей, публічної презентації плану розвитку закладу освіти та співбесіди.
У квітні поточного року був зареєстрований наказ Міністерства освіти і науки про затвердження Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти.

Положення цікаве тим, що визначає загальні засади проведення конкурсу на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, тобто описує процедуру вибору директора школи. Воно має зацікавити батьків, громадськість долучатись в обранні директора навчального закладу, де навчаються їх діти.

Засновники (місцеві органи влади) закладів загальної середньої освіти на підставі цього Положення розробляють і затверджують власні положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Тому всім зацікавленим особам потрібно поцікавитись у своїх місцевих органів влади чи розроблені та затверджені відповідні положення та конкурсна комісія.

Слід зауважити, що до складу конкурсної комісії входять представники засновника (засновників), трудового колективу, громадського об'єднання батьків учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти та громадського об'єднання керівників закладів загальної середньої освіти відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Також з правом дорадчого голосу членами комісії можуть бути представники громадських об'єднань та освітні експерти.

Тобто, батьки діти яких навчаються у школі повинні утворити громадське об'єднання батьків учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти, для того щоб повноцінно приймати участь у конкурсах та випливати на рішення комісії щодо призначення директора.

Відповідне рішення про проведення конкурсу ухвалює засновник школи. Така інформація та оголошення про конкурс повинна бути розміщена на сайтах засновника та навчального закладу.

Конкурс на посаду директора оголошується: якщо утворюється новий навчальний заклад загальної середньої освіти, не менш ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору(контракту) укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти і якщо достроково з відповідних причин розірвали договір з з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.

Комісія обирає переможця після перевірки знання законодавства, професійних компетентностей, публічної та відкритої презентації перспективного плану розвитку закладу освіти та співбесіди.

Конкурс повинен проводитись з відеофіксацією та з подальшим оприлюдненням відеозапису на веб-сайті організатора конкурсу.

Зазначимо, що відповідно до Закону України «Про освіту», директора призначають після проведення конкурсу на 6 років. Якщо ж людина вперше обіймає таку посаду – на 2 роки.
Конкурс директорів є необхідною новацією, важливим елементом реформування системи освіти в Україні. Однак, я маю декілька застережень: не прозорий процес створення комісії з обрання директора, ризик лобіювання «своїх» людей, обмежені можливості новим, молодим, амбітним претендентам познайомитися зі школою, блокування рішення з призначення директора однією з відповідних інстанцій. Проте є прагнення до змін не лише у педагогів, але, насамперед, у батьків. Тому необхідно підтримати це прагнення, в тому числі через удосконалення нових для нашої країни процесів. Рівність учасників, прозорі процедури, чіткі правила – забезпечать реальний поступ.

Світлана Олексіюк
Директор школи І-ІІІ ступенів № 5 Печерського району м. Києва
Це хороший документ з зрозумілим алгоритмом проведення конкурсу на посаду директора. Наявне положення є позитивним моментом у реформуванні освіти та будівництві Нової Української Школи. Важливо, що батьки та громадськість нарешті отримали право приймати активну участь в обранні директорів шкіл. Таким чином громада зможе впливати на управління школою.
Ярослав Переходько
Експерт проекту "Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ", який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми U-Lead


Анонси
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства освіти та науки України.

Адреса: Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх
Для листування: а/с 13, Київ - 01001
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda