Дайджест
освітньої реформи
№6
3 вересня 2018
Навчальні програми НУШ
За якими програмами будуть навчатися у Новій Українській школі?
Колегія Міністерства освіти і науки затвердила типові програми для школярів
Вчителі НУШ зможуть складати власні навчальні програми на основі типових без затвердження у міністерстві.
На початку 2018 року уряд затвердив новий Державний стандарт початкової освіти, за яким вже почали навчатися перші класи Нової української школи.

Пізніше, 22 лютого Колегія Міністерства освіти і науки затвердила 26 навчальних програм для 1–2 класів, з яких 24 – для національних меншин і корінних народів.

У квітні Міністерство освіти і науки затвердили типові освітні програми для 2–11 класів.

Освітянам пропонуються 2 типові освітні програми, кожна з яких розроблена відповідно до нового Закону України «Про освіту» та Державного стандарту початкової освіти.

Педагогічна рада закладу може самостійно обрати, за якою програмою буде проводити навчання, а керівник затверджує схвалену педрадою програму. Крім того, освітні програми, розроблені на основі типових, не потребуватимуть окремого затвердження Міністерством чи центральним органом забезпечення якості освіти.

Це дозволить школам самостійно визначати хід навчального процесу, орієнтуючись на формування ключових та предметних компетентностей учнів після закінчення навчального року.

Окрім того, Колегія МОН затверджує лише типові освітні програми, авторські та експериментальні ж цього не потребують. Такі програми затверджує Державна служба якості освіти.

Розроблені програми мають однаково визначені змістові лінії, бо створювались відповідно до проекту Держстандарту. Різниця між ними полягає у рівні інтеграції освітніх галузей до навчальних предметів. Ще однією відмінністю програм є очікувані результати навчання. За однією програмою їх визначають з розбивкою на 1-й та 2-й клас, за іншою - в кінці циклу (після 2-го класу).

У програмах зазначено, як кожна визначена новим законом «Про освіту» компетентність має реалізуватися на різних рівнях освіти.

Для 10–11 класів є різні навчальні плани: для шкіл, які запровадять інтегровані курси, та шкіл, в яких таких курсів не використовуватимуть.

Загалом є чотири нові програми:
Типова освітня програма для 2–4 класів;
Типова освітня програма для 5–9 класів;
Типова освітня програма для 10–11 класів (Стандарт 2004 року);
Типова освітня програма для 10–11 класів (Стандарт 2011 року).

Навчальні програми для 1-4 класів

Зараз нема розподілу годин, але є очікувані результати навчання і є зміст, який запропонований в типових програмах. В Новій українській школі вчитель може сказати: "Я знаю, як цікавіше досягти цих результатів, і я буду працювати ось так". Тобто, він складає свою програму відповідно до типової програми, і її не треба везти на затвердження в міністерство.
Просто школа вирішує і вони працюють. Головне, щоб вчитель на кінець року досягнув тих результатів, які описані в Державному стандарті.
Іванна Коберник
радник міністра освіти і науки
Ми відходимо від старої освітньої моделі викладання. І головне - це автономність та свобода вибору для вчителя як провести урок. Тепер вчитель не повинен сидіти і чекати поки йому "спустять" план, програму і скажуть що роботи. Педагог зобов'язаний самостійно обирати методику як провести урок, та формувати свій підхід до викладання матеріалу.
Каріна Фурса
Експерт проекту "Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ", який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми U-Lead


Анонси
Матеріал підготовлений в рамках всеукраїнського проекту «Медіа школа з Децентралізації. Курс-ІІ», який проводить Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з вропою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Дайджест виготовлено за підтримки Міністерства освіти та науки України.

Адреса: Київ, 03150, вул. Ділова, 22б, 2 поверх
Для листування: а/с 13, Київ - 01001
Телефон: +38 (067) 506 8162
E-mail: office@cpsa.org.ua

Made on
Tilda